Ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Umiejętność czytania to jedna z podstawowych umiejętności, której uczymy się już na samym początku nauki szkolnej. Czy jednak dobrze ją w ciągu życia wykorzystujemy? Przecież bardzo wiele osób, nawet dorosłych, ma problemy z rozumieniem tego co czyta. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów i ćwiczeń jak uczyć się czytania ze zrozumieniem, a przy okazji też myślenia, bo nic tak nie uczy myślenia, jak właśnie czytanie ze zrozumieniem.

 1. Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedź na pytania zaznaczając krzyżykiem właściwą odpowiedź.

„Wycieczka do stolicy”

Zbliżał się chłodny, deszczowy i ponury październik. Dzieci z klasy II, z jednej z łódzkiej szkoły podstawowej wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Wyjechały bardzo wcześnie rano bo już o godzinie 6.00. W Warszawie zwiedzały między innymi Stare Miasto, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie. Potem pojechały do Centrum Nauki Kopernik na wspaniałą, edukacyjną zabawę. Z powrotem w Łodzi były około godziny 19.00. To był długi i wyczerpujący dzień, którego uczniowie na długo nie zapomną.

 1. a) W październiku jaką mamy porę roku:
  a) wiosnę
  b) lato
  c) jesień
  d) zimę
 2. b) Dzieci pojechały na wycieczkę do:
  a) Wrocławia
  b) Warszawy
  c) Wałbrzycha
 3. c) O której godzinie wyjechały na wycieczkę:
  a) 5.00
  b) 6.00
  c) 7.00
 4. d) Potem pojechali do:
  a) wesołego miasteczka
  b) zoo
  c) Centrum Nauki Kopernik
 5. e) Z powrotem w Łodzi były około godziny:
  a) 19.00
  b) 20.00
  c) 21.00

 

 1. Przeczytaj uważnie po cichu tekst, a następnie odpowiedz pisemnie pełnymi zdaniami na pytania.

„Bociany”

Kiedy nadchodzi nieśmiało wiosna, zaczyna mocno przygrzewać słonko, drzewa, krzewy i kwiaty rozkwitają, a śnieg topnieje. To znak, że bociany wracają do Polski. Nasz kraj to dom dla bocianów, bo co drugi bocian to Polak. Przylatują do nas aby zakładać gniazda, zazwyczaj gdzieś wysoko na kominach, lub wyschniętych czubkach potężnych drzew i mieć małe bocianki. Stare porzekadło mówi, że bociany przynoszą szczęście i dzieci. A kiedy nadchodzi mroźna i śnieżna zima bociany znów wędrują tam gdzie będzie im dobrze, czyli do ciepłych krajów.

O jakiej porze roku bociany wracają do Polski?

 • Po co przylatują bociany?
 • Stare porzekadło mówi, że co przynoszą bociany?
 • Gdzie zimą wracają bociany?
 1. Podkreśl do czego służą wymienione przedmioty:

łyżka – do jedzenia, do siedzenia, do spania
buty – do jedzenia, do spania, do chodzenia
poduszka – do chodzenia, do jedzenia, do spania
krzesło – do spania, do siedzenia, do chodzenia
książka – do rysowania, do czytania, do malowania
farby – do pisania, do malowania, do rysowania
kredki – do czytania, do malowania, do rysowania
ołówek - do malowania, do rysowania, do pisania

 1. Podkreśl wyraz, o którym jest mowa w zdaniu:

Budynek, w którym bawią się małe dzieci, to: szkoła, przedszkole, kino
Budynek, w którym uczą się starsze dzieci, to: przedszkole, szkoła, teatr
Budynek, w którym wypożyczamy książki, to: księgarnia, biblioteka, restauracja
Budynek, w którym możemy nadać paczkę i kupić znaczek, to: kino, apteka, poczta
Budynek, w którym można kupić leki, to: poczta, apteka, restauracja
Budynek, w którym przebywają chore dzieci i dorośli, to: przedszkole, szpital, poczta
Budynek, w którym można coś smacznie zjeść, to: apteka, restauracja, poczta

 

 1. Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na pytania:

Nareszcie przyszła wiosna. Często świeci słońce, ale czasami pada deszcz. Z ciemnej chmury leją się niebieskie krople deszczu. Marysia wyszła na spacer. Wzięła ze sobą parasol w czerwone, niebieskie, żółte, zielone i pomarańczowe pasy. Drewnianą rączkę trzymała w swojej lewej ręce. Kaczuszka, która chlapała się w kałuży, zauważyła, że Marysi płaszczyk jest tego samego koloru co ona, mają też z Marysia takie same kapelusze. Wieczorem dziewczynka będzie musiała wysuszyć swoje zielone buciki. Pomarańczowe łapki kaczuszki wyschnął same.

Odpowiedz na pytania związane z tekstem:

 Jaka była pogoda podczas spaceru Marysi?

Co robiła kaczuszka?

 Co zrobi Marysia wieczorem?

Wypisz z tekstu cztery czasowniki i pięć rzeczowników. Czasowniki:................................................................................................................................ Rzeczowniki:.............................................................................................................................

 1. Ponumeruj fragmenty tekstu (zdania) tak, aby powstało opowiadanie.

Nadleciała druga. Jaskółeczki odleciały. Na szarym murze widać wyraźnie rogalik z błota. Pod dachem, tuż nad oknem jaskółeczka przyczepiona pazurkami do muru, coś majstruje przy ścianie. Rogalik z błota rósł i grubiał co dzień bardziej. Jaskółeczki krążyły od gniazdka do kałuży, nosiły błoto od rana do nocy. Teraz zaczęły nosić rzeczy potrzebne do wysłania gniazdka, żeby było ciepło. Domek rósł, aż sięgnął do deski pod dachem. Zostawiły tylko mały otworek z boku, żeby się mogły prześlizgnąć.

 1. Uważnie przeczytaj tekst i oznacz:

kółkiem - prośbę dziecka o kupno komputera

trójkątem - prośbę spikerki telewizyjnej

prostokątem - prośbę chłopca o wymianę znaczków na nalepki

krzyżykiem - prośbę sąsiadki o pożyczenie soli

gwiazdką - zdania, które nie są prośbami

 

Mamusiu, proszę, kup mi rower.

Mamo, mam prośbę, zobaczymy komputer Jacka.

Mamo, proszę, kup mi komputer.

Oglądajcie nas, proszę, jutro o godzinie 1300 w programie pierwszym.

Chciałabym zostać spikerka telewizyjną.

Na urodziny dostałem komputer.

Czy byłaby pani tak dobra i pożyczyła mi szklankę cukru?

Czy mogłaby pani pożyczyć mi trochę soli?

W sklepie nie było soli.

Pokaz mi swój komputer.

Od kilku lat zbieram znaczki.

Czy możesz wymienić się ze mną znaczkami?

Czy chciałbyś swoje znaczki wymienić na moje nalepki?

 

8.Podkreśl do czego służą wymienione przedmioty.

ołówek - do liczenia, do pisania, do czytania

książka - do siedzenia, do jedzenia, do czytania

krzesło - do siedzenia, do leżenia, do stania

widelec - do jedzenia, do patrzenia, do mówienia

 

 1. Podkreśl tytuły lektur ukryte w opowiadaniu.

Było to bardzo dawno temu. Słoń Trąbalski wybrał się z wizyta do przyjaciół. Po drodze zapomniał jednak, dokąd idzie i zboczył do lasu. Nagle usłyszał ciche pobekiwanie i zobaczył skulonego z zimna malutkiego koziołka. - Nie płacz, koziołku- powiedział.- Pomogę ci. Powiedz, jakie spotkało cię nieszczęście. - Nie mogę trafić do domu, do mamy. Znów byłem nieposłuszny. Odszedłem za daleko i zginąłem. - Nie martw się. Nie wiem wprawdzie, gdzie mieszkasz, ale na pewno pomoże nam Kubuś Puchatek, który jest bardzo uczynny. Kubuś- jak zwykle- poprosił Krzysia o pomoc. Krzyś wziął swa strzelbę i poszli. Po drodze spotkali bardzo miłą dziewczynkę. Była to Karolcia. Dzięki jej czarodziejskiemu koralikowi szybko odnaleźli drogę do domu koziołka i oddali uparciucha uszczęśliwionym rodzicom. Mama koziołka chciała zatrzymać wszystkich na kolacji. Słoń Trąbalski przypomniał sobie jednak, że musi iść na przyjęcie. Zdążył jeszcze przed wyjściem ostatnich gości. Doktor Dolittle i jego zwierzęta bardzo ucieszyli się ze spotkania z Tomaszem Trąbalskim. Doktor obiecał nawet, że znajdzie jakieś lekarstwo na złą pamięć słonia. Dziecię elfów zaśpiewało wszystkim na dobranoc piękną kołysankę „Idzie niebo ciemna nocą”. Szewczyk Dratewka natomiast obiecał, że każdemu uszyje piękne i wygodne buty. Wkrótce goście rozeszli się do domów. Tym razem słoń bez przeszkód trafił tam, dokąd zmierzał. Przyrzekł swojej żonie, że rozpocznie kurację, która poprawi mu pamięć. Zmęczony dniem pełnym wrażeń szybko położył się i zasnął.

Uzupełnij tytuły lektur:

 „Słoń ………………………………” „Nie ……………… , koziołku” „…………………….Puchatek” „Doktor ……………………………………………….” „…………………….Dratewka”

  

 1. Z listu Tomka do Romka powykreślaj niepotrzebne wyrazy.

Drogi Romku!

Teraz mieszkam u babci kapci na wsi. Jest tu całkiem około wesoło. Mam dam wielu kolegów. Często jeżdżę na blezerze rowerze. Pewnego pnia dnia wybierałem się z babcia kapcią do ciasta miasta po zakupy. Długo chodziliśmy po budynku rynku i wybieraliśmy potrzebne w malarstwie gospodarstwie produkty. Babcia kupiła różne owoce, słodycze i piękne zielone ogórki sznurki na mizerię. Wreszcie powiedziała: - Domku Tomku, koniec zakupów. Musimy szybko skracać wracać, bo będzie róża burza. Rzeczywiście, zanim zdążyliśmy dojść do domu gromu, zaczęło okropnie padać. Burza róża była bardzo groźna mroźna z rodzynkami piorunami i migdałami błyskawicami. Nie lubię takich burz róż, chociaż uwielbiam rodzynki i migdały. Ale czasami tak bywa. Napisz do mnie.

Pozdrawiam Cię Tomek Domek

Podkreśl prawidłowe odpowiedzi.

Tomek spędzał wakacje: - u cioci na wsi - u wujka w leśniczówce - leśniczówce babci na wsi

W mieście babcia kupiła: - ogórki na mizerię, owoce i słodycze - nasiona do zasiania w ogródku - grabie potrzebne w gospodarstwie.

Babcia chciała wrócić do domu, ponieważ: - była zmęczona - zbliżała się burza

Tomek był niegrzeczny. Podkreśl TAK lub NIE.

Tomek lubił burzę. TAK NIE

Tomek bardzo lubił rodzynki. TAK NIE

Tomek robił z babcia zakupy na rynku. TAK NIE

 1. Skreśl wyrazy, które nie pasują do pozostałych:

mleko, jogurt, śmietana, herbata

bułka, chleb, czekolada, rogal

szynka, pierogi, parówka, kiełbasa

 czereśnie, burak, marchewka, kapusta

budyń, lody, kotlet, kisiel

Życzę miłej zabawy