Biblioteka szkolna poleca

Majowe święta

https://www.youtube.com/watch?v=qA2n8zTpcaU4

Polska Flaga - Piosenka na "Święto Flagi" - Jangok - Piosenki patriotyczne

https://www.youtube.com/watch?v=-WNmqfiHVO0

POLSKA - Moja ojczyzna cz.1 (+zadania dla dzieci)

https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM

Uczymy się Historii - Konstytucja 3 Maja

https://www.youtube.com/watch?v=_8vJzc4xfic

WYDARZENIA, WAŻNE ŚWIĘTA, ROCZNICE, ŚWIĘTA NIETYPOWE

1 maja - Święto Pracy

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

2 maja -  Dzień Flagi RP

2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Święto Flagi w Polsce wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Co roku 2.05. obywatele Polski wywieszają flagę Polski.

Święto Flagi 2 maja. Skąd pochodzą kolory flagi Polski?

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".

2 maja to Dzień Grilla

Początek maja to idealna data, by zainaugurować sezon grillowy. Polacy uwielbiają grillować, to niemal nasz sport narodowy. 2 maja to odpowiedni dzień na jego uprawianie - bo to Dzień Grilla.

Co i jak grillujemy? Kiedyś grillowanie kojarzyło się wyłącznie z mięsnymi daniami i przekąskami. Dzisiaj w dobie silnych trendów wege, potrawy roślinne górują podczas grillowej sielanki.

3 maja - 229. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej  czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Słowo ”konstytucja” pochodzi z języka łacińskiego; constitutio – urządzać, ustanawiać.
Polska Konstytucja została ogłoszona 229 lat temu przez Sejm Czteroletni, który po burzliwej debacie przyjął 3 maja 1791 r. przez aklamację ustawę rządową. Przeszła do historii jako próba uzdrowienia państwa polskiego. Poprzez likwidację wolnych elekcji, zasady liberum veto oraz instrukcji poselskich zakończyła okres Rzeczypospolitej szlacheckiej, rozpoczynała okres Rzeczypospolitej oświeconej. W Europie uchwalenie konstytucji określającej nowoczesny ustrój państwa była zdarzeniem bezprecedensowym. Tylko Stany Zjednoczone posiadały wówczas swoją konstytucję, przyjętą zaledwie cztery lata przed tą z Polski.

3 maja - Dzień Słońca 

Wielu z nas kocha słońce, piękną pogodę. Ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Dziś jest szansa nadrobić zaległości.

Słońce w małych dawkach ma korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jest doskonałym lekarstwem na niektóre formy depresji sezonowej. Jest również odpowiedzialne za syntezę witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania się wapnia w naszych kościach. Aby wykorzystać to dobroczynne właściwości, wystarczy przebywać na słońcu 15 minut dziennie.

Jednak w dużej dawce słońce może być bardzo niebezpieczne i spowodować w krótkim czasie szereg niebezpiecznych skutków, począwszy od poparzeń, przez fotoimmunosupresję objawiającą się m.in. opryszczką wargową, zaburzenia barwnikowe, po raka skóry.

Należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry za pomocą odpowiednich filtrów UV, ponieważ dłuższe częste przebywanie na słońcu przyspiesza starzenie się skóry, które sygnalizowane jest pojawieniem się przebarwień, żółtawej cery, głębokich zmarszczek związanych z utratą gęstości i elastyczności skóry.

4 maja -  DZIEŃ KOMINIARZA 

Dlaczego gdy widzimy kominiarza należy złapać się za guzik? Powód jest prozaiczny. Dawniej każda gospodyni chciała, by to jej dom odwiedził on w pierwszej kolejności, ponieważ jego ubranie wtedy było jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Ciągnęły więc za guzik do swojego domostwa, a ta która była szybsza uchodziła z prawdziwą szczęściarę.

4 MAJA - Międzynarodowy Dzień Strażaka

Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować.

Praca strażakajest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną bardzo często w trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach, dlatego kandydaci muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą.

10 PRZYKAZAŃ STRAŻAKA

Nie wyobrażaj sobie, że samo przywdzianie munduru strażackiego czyni cię już strażakiem, albowiem jeśli paradujesz w mundurze, a  zaniedbujesz swoich obowiązków, jesteś jako wilk w owczej skórze.

Bądź zawsze trzeźwy. Trzeźwość jest podstawą wszystkich cnót, jakie prawego strażaka zdobić powinny.

Bądź czujny - czujny jak kogut w nocy, jak orzeł w dzień. Zawsze gotów bądź na ratunek. Śpij jak zając, a bądź mężny jak lew.

Bądź odważny, ale i rozważny. Nie narażaj życia i zdrowia tam, gdzie osiągnąć Się nic nie da lub gdzie oczywiste niebezpieczeństwo życiu zagraża. Nie czyń brawury dla popisu, lecz wszystko czyń co każe obowiązek, co każą przełożeni, co wymaga dobrego dzieła, któremu służysz.

Będziesz posłuszny przełożonym swoim. Strażak to żołnierz armii dobrego dzieła i jak żołnierz winien w  rzeczach służby wyrzec się własnej woli.

Przestrzegaj porządku. Przysłowie głosi: „Porządek jest duszą świata”. Bez porządku ani państwo, ani dom ostać się nie może.

Bądź dumny z tego, że należysz do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem najczystszej miłości bliźniego.

Będziesz towarzyszem dobrym. Przepiękne hasło strażackie: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” uczy, jakiego rodzaju ma być koleżeństwo w drużynach strażackich.

Będziesz spełniał obowiązki swoje z ochotą. Jesteś ochotnikiem, więc nie czyń jak najemnik, który rad wykręca się od roboty.

Będziesz się starał o zabezpieczenie losu swojej rodziny na wypadek twojej śmierci lub kalectwa.

[czasopismo „ Strażak ” 1901 r.]

5 maja - Henryk Sienkiewicz – 174. rocznica urodzin 

5 maja przypada 174. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych pisarzy polskich, laureata literackiej nagrody Nobla, autora m.in."Trylogii", "Quo vadis" i "W pustyni i w puszczy".

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Po ojcu nosił herb Oszyk przedstawiający łabędźa. Anita Szafrańska
 • Podczas obchodów jubileuszu pracy twórczej 22 grudnia 1900r. dzieci wręczyły pisarzowi Dziesięć przykazań Sienkiewiczowskich. Pierwsze przykazanie brzmiało ,,Nie bęziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mną. Anita Szafrańska
 • Pierwszy debiut książkowy - na okładce przekręcono jego nazwisko na ,,Stankiewicz''. Anita Szafrańska
 • Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, Nobla otrzymał za całokształt twórczości, a nie za powieść "Quo vadis". ~gość
 • Jego prawnukiem jest były minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz. ~gość
 • Wizerunek Sienkiewicza pojawił się na banknocie 500000zł w 1990 roku. Karina
 • Nie cierpiał na chorobę morską, co ważne było z uwagi na Jego podróże do Ameryki i do Afryki. ~gość
 • Jego pierwsza (nieopublikowana) powieść nosiła tytuł "Ofiara". Eryso
 • Był niski, co było przyczyną jego kompleksów. syrenka
 • Po mieczu wywodził się z Tatarów osiadłych na Litwie. ~gość
 • Wszystkie trzy żony Sienkiewicza miały na imię Maria. ~gość
 • Przodkowie Henryka od linii ojca pochodzili z Litwy, stąd pseudonim Litwos. Julianna

5 maja – DZIEŃ BEZ MAKIJAŻU

Choć to święto obchodzone raczej przez kobiety, to jednak i mężczyźni na nim skorzystają. W końcu będą mogli zobaczyć swoje koleżanki a nawet partnerki w naturalnej odsłonie, bez makijażu.

C>D>N>