Kalendarz bibliotekarza  - kwiecień 2020

Kalendarz Bibliotekarza  - KWIECIEŃ 2020

WYDARZENIA, WAŻNE ŚWIĘTA, ROCZNICE, ŚWIĘTA NIETYPOEWE

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia 2019. Święto wspierające czytelnictwo na całym świecie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest już po raz 25. 23 kwietnia w różnych zakątkach świata świętują czytelnicy oraz wydawcy. A jedną z głównych bohaterek tego dnia jest książka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – historia święta

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców w Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Na świecie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2014 roku stolicą książki został Wrocław.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – dlaczego 23 kwietnia?

Święto Książki nie ma przypadkowej daty. W literaturze 23 kwietnia to dzień, w którym rodzili się lub umierali słynni twórcy. 23 kwietnia zmarł m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir (według kalendarza juliańskiego).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – obchody

Obchody dnia książki mogą przybierać różne formy. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa. Na całym świecie organizowane są eventy, wykłady i prelekcje, których celem jest pokazanie, jak ważne jest czytelnictwo.

W Hiszpanii dzień książki przybrał nietypową formę. 23 kwietnia, do każdej zakupionej książki, kupujący dostają czerwoną różę.

23 kwietnia  - Dzień Języka Hiszpańskiego

23 kwietnia to Dzień Języka Hiszpańskiego.Wśród Polaków zyskuje co raz większą popularność ze względu na swą łatwość i melodyjność. Wywodzi się z rodziny języków romańskich i jest drugim najpowszechniej używanym językiem w komunikacji międzynarodowej.

24 kwietnia  - Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży. Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży.

W ramach corocznych (od 2000 roku) obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.

24 kwietnia - Europejski dzień śniadania

Święto – zainicjowane w 2012 roku przez przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, stowarzyszeń dietetyków oraz Komisji Europejskiej – ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest spożywanie porannego, pierwszego posiłku w ciągu dnia. Dobrej jakości śniadanie wpływa bowiem pozytywnie na koncentrację, na lepsze wyniki w nauce i w pracy, a ponadto zmniejsza ryzyko otyłości. Szczególnie istotne jest dla dzieci i młodzież. Bez śniadania ani rusz! Takie hasło powinno przyświecać nam każdego dnia, tuż po przebudzeniu. Jeśli więc czytamy ten tekst na czczo, to znak, że już czas na pierwszy posiłek! Zwłaszcza dziś – podczas Europejskiego Dnia Śniadania.

24 kwietnia warto jednak zjeść porządne i smaczne śniadanie, celebrując tym samym ten wyjątkowy dzień. Może być słodkie lub wytrawne – ważne, żeby było zjedzone. Nie ma też problemu z tym, aby je urozmaicić, ponieważ jest wiele przepisów, które pyszne i pożywne śniadanie pozwolą nam wyczarować już w kilka chwil.

W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!

25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących mające na celu przypomnienie społeczeństwu jak ważny w naszym życiu jest narząd słuchu oraz rozpowszechnianie wiedzy i uświadomieniu społeczeństwu zagrożeń związanych z długotrwałym przebywaniem w hałasie.

25 kwietnia - Światowy Dzień Pingwina

To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.https://paczka-wiedzy.pl/pingwiny-ciekawostki/

Ciekawostki
1.  Pingwiny mają 3 palce u stóp.
2. ciało pingwina cesarskiego przypomina wyglądem torpedę.
3. U niektórych pingwinów to samiec wysiaduje jajo przez dwa miesiące.
4. Małe pingwiny po wykluciu są szare i pokryte puchem.
5. Pingwin cesarski potrafi pływać z prędkością nawet do 60km/h

26 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego - 26.04- został ustanowiony przez IRO w 2008 r. i od tamtej pory, każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia jest świętowany przez ratowników z psami poszukiwawczo-ratowniczymi.  Psy poszukiwawczo-ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach: lawinowe, terenowe, gruzowiskowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych pod lawinami, gruzami budynków, czy w trudnym terenie. Z okazji Dnia Psa Ratowniczego w Polsce odbywa się coraz więcej imprez organizowanych przez grupy poszukiwawczo-ratownicze, w trakcie których można poznać czworonożnych ratowników oraz ich przewodników, jak również poznać specyfikę działań grup ratowniczych. 

27 kwietnia - Światowy Dzień Grafika  

Święto obchodzimy od 1995 roku, w rocznicę powstania Icogrady, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Z okazji Światowego Dnia Grafika przedstawicielom tej branży wypada życzyć jak najwięcej kreatywności i pomysłów.

27 kwietnia – DZIEŃ FLORYSTY

Od 2010 roku floryści świętują swój dzień 27 kwietnia. Zawód ten, choć praktykowany od wielu lat, dopiero w 2002 roku wpisany został na listę klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzoną przez MPiPS

KIM JEST FLORYSTA?

Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z roślin, w pełni wykorzystując ich walory zdobnicze i estetyczne. Często pracuje podczas organizacji różnych imprez i uroczystości, gdzie ważna jest oprawa wizualna (śluby, komunie, itp.). W swojej pracy opiera się na wiedzy z zakresu właściwości roślin, rodzajów kompozycji roślinnych, czy aranżacji wnętrz.

28 kwietnia - Dzień Sera Camembert

Ser Camembert zawsze dumnie prezentuje się na stole, dzięki niemu każda potrawa zyskuje elegancji, no i smaku. Dziś wypadałoby sięgnąć po ten ser produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego i docenić jego bogate tradycje. 

Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca – święto ustanowione w 1982 roku przez

Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.

Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. Dziś obowiązkowo – tańce do białego rana!

30 kwietnia  - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ KONI

Piękne, wspaniałe i od zarania dziejów obecne w ludzkim świecie.
Konie, bo o nich mowa mają dziś swoje święto. Koń ( Equus caballus) jest gatunkiem ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych. Po raz pierwszy został udomowiony na terenie północnego Kazachstanu ok 3,5 tys. lat p. n. e. Przez długi czas były popularnymi zwierzętami pociągowymi, pełniły też funkcje transportowe, pracowały w gospodarstwach.

Rozwój techniki zmienił jednak nieco rolę koni, we współczesnym świecie hoduje się je głównie w celach rekreacyjno- sportowych, prowadzona jest też rehabilitacja z udziałem koni ( hipoteriapia).

Przeciętna długość życia konia wynosi ok 25- 30 lat. Są to zwierzęta o bardzo dobrze rozwiniętych zmysłach. Słuch jest bardziej czuły niż ludzki, natomiast dzięki powonieniu konie są w stanie zapamiętać inne zwierzę. Ponadto są bardzo wrażliwe na dotyk; wiele koni lubi gdy opiekunowie gładzą ich chrapy czy dolną wargę. Oczy konia znajdują się po bokach głowy- dzięki temu zwierzę widzi niemalże dookoła.
Podstawą końskiej diety jest siano, specjalne mieszanki paszowe, oraz niekiedy warzywa i niektóre owoce.

C.D.N