Pomoc w radzeniu sobie z lękiem związanym z sytuacją zagrożenia koronawirusem

Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie!

W związku z trudną sytuacją, w której obecnie się znajdujemy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, chcemy stworzyć przestrzeń wsparcia, z której będzie mógł skorzystać każdy z Was.

Z pewnością  wielokrotnie zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na temat koronawirusa i sytuacji z nim związanej.  Być może niektórzy z nas próbują  unikać dyskusji na ten temat, inni zaś na bieżąco informują swoje pociechy o sytuacji w kraju i na świecie.

JAK POMÓC DZIECKU RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM ZWIĄZANYM Z SYTUACJĄ ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM?

Na nurtujące Was pytania, Drodzy Rodzice, być może znajdziecie odpowiedzi w niżej zamieszczonym poradniku.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wzrost poziomu lęku w sytuacji, w jakiej obecnie wszyscy się znaleźliśmy jest zupełnie normalny i adekwatny. Zarówno dorośli, jak i dzieci w sytuacji zagrożenia reagują wzmożonym niepokojem. Dodatkowo większość z nas boryka się ze zmianą codziennego rytmu dnia, który normalnie zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Proponujemy kilka rozwiązań, które pomogą Państwu i Państwa pociechom poradzić sobie  z emocjami w tej trudnej sytuacji.

W miarę możliwości starajmy się zachować stały rytm dnia, podobny do tego, który dziecko miało przed epidemią.

Jeśli dziecko dopytuje o sytuację lub widzimy objawy wzmożonego niepokoju (np. częstsze niż dotychczas wybuchy emocji, nerwowe ruchy, apatię, niechęć do podejmowania wcześniej lubianych aktywności), spokojnie i szczerze porozmawiajmy z nim.

Ograniczmy dopływ informacji o zagrożeniu, które płyną z telewizji

i Internetu.

Jeśli jest taka możliwość, warto część czasu poświęcić na aktywność fizyczną i razem poćwiczyć w domu lub (jeśli mieszkamy w mało uczęszczanej okolicy) zorganizować aktywność na świeżym powietrzu (np. spacer, rower).

Możemy razem z dzieckiem wykonać ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe.

Radzenia sobie w trudnych sytuacjach dziecko uczy się obserwując rodziców.

Jeśli potrzebujecie pomocy, kontaktu z nami, porady, szczerej rozmowy – jesteśmy cały czas dostępne pod naszym adresem mailowym. Napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeżeli kontakt mailowy jest dla Was niewystarczający lub potrzebujecie rozmowy, podajcie w mailu swój numer telefonu – na pewno oddzwonimy.

Pozdrawiamy

Agata Kuśnierz – pedagog szkolny
Magdalena Bartyńska – pedagog szkolny